Pyszna Pychotka Orzechowa

 
 

 
Śmieszyła mnie nazwa tego ciasta "pychotka" ale po jego spróbowaniu już nie mam wątpliwości czemu nazywa się ono tak a nie inaczej! :-) Jest genialne, słodkie, orzechowe,
a zarazem kwaskowate dzięki czarnym porzeczką, które ukryte są w warstwie między bezą a kremem.
Do kremów na bazie budyniu zawsze mam słabość, tym razem postanowiłam pójść na łatwiznę :-), ale następnym razem przygotuję domowy budyń waniliowy.
 
Pewnie zauważyliście chwilowy zastój przepisów na blogu, wszystko za sprawą zbyt dużej ilości spraw do zrobienia w zbyt krótkim czasie... Jednak w Święta słodkości u mnie nie mogło zabraknąć także coś tam napiekłam i postaram się niedługo dodać coś pysznego!
 

 



Duża forma 20x30cm:
Ciasto kruche:
450 g mąki pszennej
200 g zimnego pokrojonego masła
100 g cukru pudru
5 żółtek
1 łyżeczka proszku do pieczenia
 
+250g dżemu z czarnej porzeczki
 
Wszystkie składniki na ciasto włożyć do miski lub misy miksera i wyrobić. Zagniecione ciasto podzielić na dwie równe części. Każdą część rozwałkować na wymiar blachy i wyłożyć nią dno wyłożonej papierem do pieczenia formy. Na każdym blacie ciasta rozsmarować po połowie dżemu (125g).
 
Beza:
5 białek
3 łyżki cukru
70 g orzechów włoskich drobno posiekanych (do bezy)
 50 g drobno orzechów włoskich ( na wierzch bezy)
 
Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier, a na końcu wsypać bardzo drobno posiekane orzechy. Ubitą bezę podzielić między dwa blaty ciasta i wyłożyć na warstwę dżemu. Bezę dodatkowo posypać posiekanymi orzeszkami. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i piec przez około 30 minut. Można piec dwie blachy ciasta równocześnie, używając funkcji termoobiegu, jednak trzeba stale sprawdzać czy ciasto zbyt mocno się nam nie spieka. Jeśli chcemy to można każdy blat ciasta piec osobno, ale wówczas bezę na drugie ciasto musimy przygotować bezpośrednio przed pieczeniem.
Upieczone placki wystudzić.
 
 
Budyń:
1 opakowanie budyniu waniliowego (40 g)
2 łyżki mąki ziemniaczanej
500 ml mleka
2 łyżki cukru
1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią
 
W 100 ml mleka rozmieszać proszek budyniowy i mąkę ziemniaczaną. Pozostałe 400 ml mleka wlać do garnka, dodać cukier i cukier waniliowy i doprowadzić do zagotowania. Na gotujące się mleko wlać nasze 100 ml mleka i ciągle mieszając ugotować budyń. Odstawić do przestudzenia. (najlepiej mieszać budyń co jakiś czas żeby nie powstał na nim kożuch)
 
Krem budyniowy:
porcja wcześniej ugotowanego i wystudzonego budyniu
200 g miękkiego masła
5 łyżek cukru
 
Miękkie masło włożyć do misy miksera, dodać cukier i utrzeć na puch. Następnie cały czas miksując na średnich obrotach stopniowo i małymi porcjami dodawać ugotowany i wystudzony budyń.
Tak przygotowanym kremem przełożyć upieczone blat ciasta. Gotowe ciasto schłodzić w lodówce przed podaniem.
 

7 komentarzy :

  1. Ta skorupka !
    Musi być wspaniała :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne ciasto i piękne zdjęcia!

    OdpowiedzUsuń
  3. widziałam pychotkę na wielu blogach, ale nadal nie mogę się przekonać do tych ciężkich budyniowych kremów... Twoje ciasto wygląda cudownie! <3

    OdpowiedzUsuń
  4. Wspaniałe ciasto ,pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. U mnie wersja bez kremu budyniowego, nazwya się pleśniak. Pycha!

    OdpowiedzUsuń
  6. Jaki może być powód tego ze beza wyszła gumowata ?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...